Polacy obchodzą około 13 dni świątecznych w ciągu roku. Podczas tych religijnych, historycznych i kulturalnych obchodów większość biur, szkół, sklepów i firm jest zamknięta. W tym artykule udzielamy więcej informacji na temat każdego święta, w tym również handlowych niedziel wolnych od handlu.
Nowy Rok – 1 stycznia
Polska witają Nowy Rok uroczystościami, imprezami i sztucznymi ogni. Wiele osób gromadzi się w centrum miast, aby odliczyć do północy i obejrzeć imponujące pokazy fajerwerków. To czas spotkań towarzyskich i wyczekiwania na nadchodzący rok.
Święto Trzech Króli – 6 stycznia
Znane także jako Objawienie Pańskie, Święto Trzech Króli oznacza zakończenie okresu Bożego Narodzenia. W Polsce dzieci tradycyjnie przebierają się za Trzech Króli i chodzą od domu do domu, śpiewając kolędy i zbierając datki na cele charytatywne. Dzień ten jest również okazją do religijnych procesji i nabożeństw kościelnych.
Wielkanoc
Wielkanoc to jeden z najważniejszych świąt w Polsce. W Wielką Sobotę odbywa się poświęcenie koszy wielkanocnych wypełnionych specjalnymi potrawami, takimi jak jajka, szynka i chleb. W Niedzielę Wielkanocną rodziny gromadzą się na posiłku, który często obejmuje jagnięcinę i inne uroczyste dania.
Święto Pracy – 1 maja
1 maja to dzień poświęcony uhonorowaniu pracowników i ich wkładu. Choć jest to święto publiczne, jest również dniem, w którym różne związki zawodowe i organizacje organizują manifestacje i demonstracje, aby wspierać prawa pracowników.
Święto Konstytucji 3 Maja – 3 maja
Święto Konstytucji 3 Maja upamiętnia uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 roku, jednej z pierwszych konstytucji na świecie. Obchodzi się je paradami, patriotycznymi przemówieniami i wydarzeniami kulturalnymi.
Boże Ciało
Boże Ciało to ważne święto religijne w Polsce, obchodzone w czwartek po niedzieli Trójcy Świętej. Głównym wydarzeniem tego dnia jest "procesja Najświętszego Sakramentu" ulicami, często ozdobionymi płatkami kwiatów i kolorowymi dywanikami.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia
To święto religijne obchodzone jest na cześć katolickiego dogmatu o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny do nieba. Jest to dzień, gdy wielu wiernych uczestniczy w nabożeństwach, procesjach kościelnych oraz spędza czas z rodziną.
Wszystkich Świętych – 1 listopada
Wszystkich Świętych to dzień upamiętnienia zmarłych. Rodziny odwiedzają cmentarze, aby zapalić znicze i złożyć kwiaty na grobach. To uroczyste i refleksyjne święto.
Święto Niepodległości – 11 listopada
Święto Niepodległości upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku po latach rozbiorów i obcej okupacji. Obchodzi się je paradami, wydarzeniami patriotycznymi i wywieszeniem flagi narodowej.
Niedziele bez handlu
Osoby spoza kraju, cyfrowi nomadzi i inni zagraniczni goście powinni być świadomi, że w większość niedziel w roku obowiązuje zakaz handlu, na mocy przepisów wprowadzonych w 2018 roku. Zakaz nie dotyczy restauracji, kawiarni, kin, stacji benzynowych, aptek ani małych sklepów, gdzie właściciel stoi za ladą i obsługuje swoich klientów. Niedziele, w których wszystkie sklepy mają zezwolenie na otwarcie, są nazywane "niedzielami handlowymi". Można je śledzić na tej stronie, na przykład.
Tagi
NIECH BĘDZIEMY TWOIM PRZEWODNIKIEM!
Wystarczy podać swoje imię i adres e-mail, a otrzymasz:
- najnowsze aktualizacje z naszego przewodnika po Krakowie i Wieliczce
- wyłączne zniżki na krótkie i średnioterminowe pobyt w naszej nieruchomości!