Elastyczne formy zatrudnienia stały się coraz bardziej popularne od czasów Covid, a wiele krajów na całym świecie oferuje wizy dla cyfrowych nomadów, aby sprostać zapotrzebowaniu pracowników zdalnych. Wielu nomadów z obcych krajów, którzy chcą mieszkać i pracować zdalnie w Polsce, zastanawia się, czy istnieje wiza dla cyfrowych nomadów.
Krótka odpowiedź brzmi: obecnie nie. Jednak istnieją inne opcje długoterminowego pobytu i utrzymania stylu życia zawodowego, które omówimy w tym artykule.
Dla obywateli UE lub EOG oraz mieszkańców strefy Schengen
Życie i praca zdalna w Polsce jest znacznie łatwiejsza dla obywateli Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), a także dla osób posiadających pozwolenie na pobyt w kraju strefy Schengen. Układ z Schengen pozwala każdemu na swobodne podróżowanie w obrębie strefy Schengen bez kontroli granicznych. Efektywnie pozwala to obywatelom UE/EOG lub mieszkańcom strefy Schengen na życie w niemal każdym kraju UE, w tym w Polsce.
Jednak są pewne zasady, które należy pamiętać. Jeśli ktoś zamierza mieszkać w Polsce przez co najmniej trzy miesiące, oficjalnie musi zarejestrować swoje miejsce zamieszkania w najbliższym urzędzie meldunkowym.
Jeśli obywatel UE zamierza mieszkać i pracować w Polsce przez co najmniej 183 dni, musi zarejestrować się do opodatkowania. Jako podatnik z rezydencją w Polsce, obcokrajowiec będzie zobowiązany do płacenia podatków od swoich globalnych dochodów, biorąc pod uwagę odpowiednie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Czy organy podatkowe lub inne instytucje mają środki lub chęć do śledzenia zdalnych pracowników z UE, którzy mieszkają w Polsce, to pytanie, które niektórzy cyfrowi nomadzi zadają. Lokalny prawnik będzie najlepiej w stanie odpowiedzieć na takie pytania i pomóc zdecydować, jakie działania, jeśli jakiekolwiek, należy podjąć.
Obywatele państw trzecich spoza UE/EOG
Obywatel państwa trzeciego spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który nie posiada stałego pobytu w kraju strefy Schengen, może odwiedzić Polskę na krótkoterminowy pobyt z wizą turystyczną lub na okres do 90 dni w ciągu 180 dni, jeśli pochodzi z kraju, z którego nie wymaga się wizy.
Począwszy od 2024 roku, Europejski System Informacji i Autoryzacji Podróży (ETIAS) stanie się obowiązkowy dla podróżnych z krajów bezwizowych, którzy chcą odwiedzić Polskę.
Proces aplikacji ETIAS ma być szybki i prosty, obejmujący wypełnienie formularza online i opłatę.
Cudzoziemcy, którzy chcą mieszkać w Polsce przez ponad 30 kolejnych dni, mogą być zobowiązani do zarejestrowania swojego tymczasowego adresu.
Jeśli chcą osiedlić się w Polsce na dłuższy czas, muszą uzyskać polską wizę pracowniczą, wizę dla freelancerów lub wizę biznesową. Przepisy mogą ulec zmianie lub mogą istnieć inne opcje, dlatego konieczne jest skonsultowanie się z adwokatem ds. imigracji, jeśli cudzoziemiec chce mieszkać i pracować w Polsce.
Infografika
Poniższy wykres przedstawia proces regulacyjny pobytu w Polsce jako cyfrowego nomady. Dla obywateli spoza UE/EOG proces jest ważny od 2024 roku, kiedy wchodzi w życie system ETIAS. Jednak dobry prawnik ds. imigracji jest w najlepszej pozycji, aby udzielić porady.
Tagi
NIECH BĘDZIEMY TWOIM PRZEWODNIKIEM!
Wystarczy podać swoje imię i adres e-mail, a otrzymasz:
- najnowsze aktualizacje z naszego przewodnika po Krakowie i Wieliczce
- wyłączne zniżki na krótkie i średnioterminowe pobyt w naszej nieruchomości!